ATOPIČNI DERMATITIS

Atopični dermatitis je genetsko pogojeno obolenje kože, ki se kaže z vnetjem in srbečico kože. Gre za reakcijo organizma na alergene iz okolja, proti katerim razvije protitelesa. Alergeni najpogosteje vstopajo v organizem skozi kožo, lahko pa tudi preko prebavil ali dihal. Je drugo najpogostejše alergijsko obolenje kože pri psih, zato je dobro poznano. Pasme, ki so nagnjene k obolenju so dalmatinec, irski seter, zlati prinašalec, labradorec, shar pei, foksterier, bostonski terier, bokser, škotski terier, angleški buldog ter nekaj drugih.

Zakaj pride do reakcije?

Ko genetsko predisponiran pes prvič pride v stik z nekim alergenom iz okolja, ga posebne celice, ki se nahajajo v povrhnjici kože kot tujek predstavijo celicam imunskega sistema. Ob ponovnem kontaktu se sproži imunski odziv, ki se na koži kaže kot alergijska reakcija. Dokler so alergeni prisotni v okolici, se bo ta odziv organizma in z njem alergijska reakcija neprestano ponavljala. 

Kakšne znake lahko opazimo na našem ljubljenčku?

Ker je to obolenje genetsko pogojeno, se pri večini živali prvi znaki pojavijo že med prvim in tretjim letom starosti, lahko pa tudi vse do starosti 7 let. Glavna znaka, ki ju najhitreje opazimo, sta srbež ter rdečina kože na tipičnih mestih po telesu. Ta mesta so omejena na kožo obraza, šap, trebuha in pazduh. Zaradi praskanja lahko kasneje pride do raznih poškodb kože in posledično do sekundarne okužbe kože z raznimi bakterijami in glivami. Srbeča mesta, najpogosteje šape, si kužki tudi veliko ližejo, zato opazimo rdeče rjavo obarvanost dlake pri belih psih. Tem znakom se pogosto pridružita vnetje zunanjega sluhovoda in vnetje očesnih veznic. Značilno je sezonsko pojavljanje znakov, kar lahko sčasoma izzveni in se znaki pojavljajo skozi vse leto. Pri mačkah sezonsko pojavljanje ni zanesljiv znak. 

Ti znaki so pri psih ponavadi lahko prepoznavni, pri mačkah pa se atopični dermatitis lahko kaže v različnih oblikah, na primer kot srbeča koža, področja brez dlake, izpuščaji, ponavljajoča vnetja ušes, zadebelela koža, globje rane zaradi praskanja in podobno.. Lahko se kaže tudi z večimi različnimi spremembami hkrati, v starosti od 3 mesecev do 12 let. Spremembe najpogosteje opazimo na področju glave in okoli ušes, pogosto tudi na trebuhu ali vratu, lahko pa tudi po okončinah, lumbosakralnem področju, medialnem delu stegen in po stopalih. Vnetje zunanjega sluhovoda se lahko pojavi tudi pri mačkah.

Kaj storiti če opazimo katerega od zgoraj navedenih znakov?

Najbolje je ljubljenčka peljati k veterinarju, ki ga bo natančno pregledal, postavil diagnozo in predstavil načrt zdravljenja, ki je lahko različen glede na stopnjo alergije. Najlažja rešitev je izogibanje alergenu, vendar to ni vedno mogoče. Zdravimo lahko topikalno ali sistemsko simptomatsko, možna pa je tudi imunoterapija. 

Simptomatsko zdravljenje

Bistvo simptomatskega zdravljenja pri atopičnem dermatitisu je odstranitev alergenov s kože ter blaženje srbeža. Tako za odstranjevanje alergenov s kože kot tudi za blaženje srbeža se lahko uporabljajo razni šamponi in balzami, vendar je v tem primeru vedno potrebno predhodno posvetovanje z veterinarjem. Za pomiritev razdražene kože in odstranjevanje alergenov s kože je odličen naravni izdelek Arava aromaterapevtski šampon za občutljivo in razdraženo kožo, ki vsebuje mnogo naravnih aktivnih rastlinskih sestavin, med njimi kamilično olje, ki deluje blažilno na razdraženo kožo, kot tudi olje ovsa, ki dokazano blaži znake vnetja. Poleg tega šampon vsebuje sol mrtvega morja, ki ima dokazano blažilne učinke na vnetne znake kože. Ker pri psih na splošno ni priporočljivo  uporabljati šampona več kot enkrat mesečno, je pri pogostejši uporabi potrebno kožo vašega ljubljenčka dodatno zaščititi z vlažilnimi balzami. Za pse z AD in občutljivo kožo je odlična kombinacija omenjenega šampona z Arava aromaterapevtskim balzamom za občutljivo in razdraženo kožo, ki ščiti in spodbuja regeneracijo zaščitne plasti kože.

 

Košarica
Scroll to Top