Končala se je sezona dolgih, toplih, poletnih dni. Začenja se sezona krajših, hladnejših dni, ki prinašajo nove izzive. Kako med bližajočimi meseci obvarovati konja pred padcem imunskega sistema in si prikrajšati skrbi v povezavi z njegovim zdravjem,  bomo govorili v tokratnem blogu.

Jesenske temperature in tudi zadostna količina vlage ustvarijo idealno okolje za razmnoževanje virusov in bakterij. Ti pogoji dodatno obremenijo konjev imunski sistem, saj se mora ta neprestano boriti proti okužbam. Ker pa konji v hladnejših mesecih več časa preživijo v hlevih, se virusi enostavneje širijo med njimi in jih zato pogosto zboli več.

Glavni simptomi na katere moramo biti v teh mesecih posebej pozorni so:

  • zmanjšan apetit,
  • kašljanje (lahko je tudi samo občasno),
  • oteženo dihanje,
  • nosni izcedek iz ene ali obeh nosnic,
  • povišana telesna temperatura,
  • utrujenost oz. slabša delavna sposobnost.

Sami lahko z nekaj preventivnimi ukrepi bistveno zmanjšamo možnost, da našemu konju imunski sistem oslabi.

  • Skrbimo za dobro prezračevanje hleva in pri tem pazimo, da ne ustvarimo prepiha, ki bi konjevemu imunskemu sistemu škodoval.
  • Poskušamo čim bolj zmanjšati prašenje v hlevu. Med pometanjem je zelo priporočljivo, da konji niso v hlevu, saj takrat bolj intenzivno vdihujejo različne škodljive mikroorganizme, plesni, glive.
  • Poskrbimo za ustrezno prehrano. Imunski sistem poskušamo v teh jesensko-zimskih mesecih podpreti z učinkovitimi prehranskimi dodatki.

Katere so tiste naravne snovi, ki pripomorejo k ohranjevanju in izboljšanju imunskega sistema?

Ameriški slamnik ali Ehinaceja

Škrlatna ehinaceja ali škrlatni ameriški slamnik je zdravilna rastlina, ki ima dolgo tradicijo in izvira iz Severne Amerike. Echinaceja ima škrlatno obarvane cvetove, ki so podobni bodičastemu ščitniku. Tako tudi delujejo, saj podpirajo obrambni mehanizem telesa. Zdravilna rastlina ehinaceja se je uporabljala že v indijanskem ljudskem zdravilstvu za zdravljenje različnih bolezni, kot so lajšanje prehlada, zdravljenje ran in celjenje kožnih izpuščajev.

Ehinaceja znanstveno dokazano pripomore tako k izboljšanju imunskega sistema kot tudi pri zdravljenju respiratornih bolezni (Heinen-Kammerer et al., 2005).

 

Beta glukan

Beta glukan je več tisočletij poznan aktivator imunskega sistema. Gre za naravne polisaharide sestavljene iz molekul glukoze, ki se nahajajo predvsem v celičnih stenah kvasovk (S. cerevisiae) oziroma medicinskih gliv (npr. Bukov ostrigar). V črevesju se beta glukan veže na celice imunskega sistema, ki aktivirajo celoten imunski sistem (Stier et al., 2014).

 

MSM (Metil sulfonil metan)

MSM je prehranska oblika naravnega žvepla, ki je pomembna sestavina pri tvorbi kolagena, elastina, hrustanca in keratina. Splošno je bolj znan po tem, da pripomore k prožnosti vezivnih tkiv, moči in krepitvi mišic, kosti in sklepov. Poleg tega pa ima MSM tudi znanstveno dokazano protivnetno delovanje (Butawan et al., 2017), pripomore pa tudi k lajšanju alergijskih rinitisov (Barrager et al., 2002) ter ščiti pred oksidativnim stresom (prostimi radikali).

Prehranska dopolnila, ki vsebujejo Ehinacejo in (ali) beta glukan in (ali) MSM so zato primerna zlasti za konje z oslabelim imunskim sistemom, konje s kroničnimi boleznimi, športne konje in vse tiste, katerim želimo okrepiti imunski sistem. 

 

Kljub našim trudom, včasih konjev imunski sitem v borbi z virusi in bakterijami podleže. Takrat bodimo pozorni na hujše znake slabega počutja (oteženo dihanje, močno povišana telesna temperatura…), in pravočasno ukrepajmo in pokličimo veterinarja.

 

Vse naštete sestavine za podporo konjskega imunskega sistema najdete v v prehranskih dopolnilih za konje NAF.

Izdelke za lajšanje respiratornih težav pa najdete na razdelku za dihala

 

 


Literatura:

Barrager, E., Veltmann, J.R., Schauss, A.G., Schiller, R.N., 2002. A multicentered, open-label trial on the safety and efficacy of methylsulfonylmethane in the treatment of seasonal allergic rhinitis. J. Altern. Complement. Med. N. Y. N 8, 167–173. https://doi.org/10.1089/107555302317371451

Butawan, M., Benjamin, R.L., Bloomer, R.J., 2017. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients 9. https://doi.org/10.3390/nu9030290

Heinen-Kammerer, T., Holtmannspötter, C., Schnabel, S., Motzkat, K., Kiencke, P., Rychlik, R., 2005. Nutzenbewertung der Therapie chronisch rezidivierender Atemwegsinfekte mit Echinacin. Gesundheitswesen 67, 296–301. https://doi.org/10.1055/s-2005-858135

Stier, H., Ebbeskotte, V., Gruenwald, J., 2014. Immune-modulatory effects of dietary Yeast Beta-1,3/1,6-D-glucan. Nutr. J. 13, 38. https://doi.org/10.1186/1475-2891-13-38